СЛАВА ПОВСТАНСЬКА ЖИВА!
Для жителів сіл і хуторів, прилеглих до лісу Переспа, вже стало традицією на другий день Зелених свят вшановувати пам’ять про героїв – повстанців.
Під горою у лісі височить братська могила. У ній, закінчивши останній бій з енкаведистами, вічним сном сплять семеро вояків УПА. Тут завжди панує тиша, а старі вітри співають псалми .
О. Степан Собків відправляє панахиду. Усі: і сивочолі, і молоді, і школярі, і маленькі діточки приносять на вівтар пам’яті героям щиру молитву. На могилу лягають букети польових квітів. Горить Поминальна свіча.
Звертаючись до присутніх, священник наголошує на тому, що естафету слави і героїзму борців за волю України гідно несуть наші захисники на сході. Патріотизм – істотна чеснота християнської релігії, яка допомагає нашим дітям зростати у дусі побожності.
Пані Галина, мешканка Каштеляна з роду Сірських , привела до могили своїх онуків Яну і Маркіяна, щоб не переривалася родовідна пам’ять. Свекруха пані Галини була зв’язковою місцевого осередку УПА.
Стоять у скорботі діти, онуки і правнуки члена Спілки Політв’язнів України зв’язкової УПА Марії Андрусяк з Переволочної.
Часто приходить сюди Віктор Омелюх зі Стовпина, дідусь якого загинув у боротьбі за українську державу.
Виступає В. Садовий, член партії Конгресу Українських Націоналістів. З його уст лунають слова гордості за українців як націю патріотів. П. Володимир читає власний вірш «Слава Героям»,який кожного зворушив до глибини серця.
За плечима у Ярослава Андрухіва, який прибув з Дрогобича до батьківської хати – нелегка дорога патріота. Дні і ночі на Майдані, служба у рядах бійців АТО і постійна готовнісь стати на захист рідної України, бо так учив тато.
Виступають учні Переволочнянського ЗЗСО І-ІІ ст. Читають вірші, присягають на вірність Україні. З одвічними думами про дітей – майбутнє нашого народу, звертається до пластунів директорка Ушкало Н.Є. з проханням організувати пошукову роботу, щоб віднайти родичів повстанців, захоронених у братській могилі.
Як у далекі сорокові звучать у лісі повстанські пісні. Співає Народний фольклорний колектив «Джерело» ( керівник Мисак О.Є.). До них долучаються усі присутні, заявляючи про те, що ми були, є і вічно будемо на цій Богом даній землі.